Platform’un yeni kalemi Mustafa EKER’den…

Mustafa EKER

Değerli Okurlarım,
Bu yazım ‘büyük bir yatırımla Sosyal Medya ve Yayıncılık yaşamına başlayan ATAKİTABEVİ’ tarafından oluşturulan “Atatürk’ü Anlama ve Yaşatma Platformu” adlı internet sitesi için kaleme aldığım yazımdır.

Özellikle son dönemlerde Atatürkçü Gençliğin artmaya başlaması, Atatürk’ün eserlerine, görüş ve düşüncelerine duyulan ihtiyaç her zaman olduğundan daha fazla hissedilir olmuştur.

Bugünün çağdaş Türkiye’sine uzanan yolda bizi Ortadoğu bataklığından çekip çıkaran, kurduğu devleti çok kısa bir sürede döneminin en hızlı büyüyen ekonomisi ve devrimleri ile tanıştıran Mustafa Kemal ATATÜRK ismine ve dahi imzasına duyulan özlemin yansımasıdır.

Bütün dünyanın Anadolu’da Türk varlığını istemediği bir dönemde; bizatihi Türkçesi, ilke ve devrimleri ile bir ulus devleti kuran “Ne mutlu Türk’üm diyene!” sözü ile tükenmişliğe tutulmuş bu kutlu milletin ulus devletinin temellerini atan; kendini Türk hisseden, Türk devletine yürekten bağlı vatanseverlerini, kültür milliyetçiliğinde buluşturarak batının tüm oyunlarını yerle bir etmiş bir lider ATATÜRK…

İşte böyle bir liderin görüş ve düşüncelerini anlamak ve yaşatmak için eskisinden daha fazla ve de güvenilir kaynaklara ihtiyacımız olduğu gerçeğinden doğmuş bir platforma kavuştuğumuza inanıyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak için kendi kaynaklarımız ve bizlere kulaktan dolma bilgiler yetmez.

Böylesi bir ulusun ferdi olmak ve Türkiye Cumhuriyetini temsil eden bir birey olmak için anılarımız ve yozlaştırılmaya çalışılan, her geçen gün biraz daha tarihimizden koparılan 21. Yüzyılın hoyratlığındaki düşüncelerimiz de belki bize gerektiği kadar doğru bir yol gösteremez…

Ve fakat bir gerçek var ki; onu hakikatince anlamak bilimsel düşünmenin temeline kaynak teşkil etmesidir.

O kaynak kendini sürekli yenileyen, okuyan, düşünen, sorgulayan birey olmayı imleyen ve tüm bu hallerin ekseltisiyle sürekli yeni çıkış ve gerçekliği gösteren, her çağa ait rehber olan “yüce dinimiz İslam’ın “ akıla da dikkat çektiği ve kullanmasının zaruri bir esas olduğunu da düşünürsek; günümüze de kendi iktisadi imkânlarını sunan ve neticesinde Elmalılı Tefsiri ile İslam dininin de anlaşılabilmesi için mesele edinen Atatürk’tür.

Bu günleri görerek Türk Dil Kurumu’nu ve Türk Tarih Kurumu’nu kuran, gelen iktidarların gereksiz diyerek kapatması ya da kaynak aktarmama ihtimaline karşılık ise kendi kaynağına bir başka denetçi unsur olarak da CHP eline emaneten, İş Bankası hisselerinden düşen payı Türk Tarihine ve Türk Diline adayan bir ömürdür Mustafa Kemal Atatürk.

57 yıllık yaşamında 3997 kitap okuyan ve bugün bilimin temel taşı olan Matematik ilmine kare, dikdörtgen, açı, yarıçap gibi ifadeleri de Türkçemize kazandıran 9 kitap yazmış isimdir Atatürk.

Dünyanın 57 ülkesinde heykelleri dikilen, en ücra köşelerde dahi bir caddeye bir sokağa ismi verilmiş, döneminin tüm liderlerine diktatör suçlaması yöneltilirken dünyanın önünde saygıyla eğildiği lider isimdir Atatürk.

Onu anlamak için size anlatılanlar asla yetmez.

Onu anlamak için size izletilen veya izlettirilmek istenen belgeseller onun gibi düşünebilmeyi sağlayamaz.

Onu ve hakikati anlamak ancak yaşamak ve hissetmekle mümkün olacaktır. Doğru soruları yönelttiğimizde, doğru yere baktığımızda ne kadar gurur ve övünç duyabileceğimiz bir lider olduğunun pek tabi şahidi olacağız.

Bu kutlu ülkemiz Türkiye, bugün sömürü düzeninin mimarlarının gelişmişlik olarak lanse ettiği Batı Dünyası ile yarış edebiliyor ise bataklığa saplanmış ve her gün kardeşkanının aktığı Ortadoğu ülkelerin zalim krallıklarına karşılık demokrasi nefes alıyor ve beka buluyor ise kabile devleti gibi değil insan gibi muamele gören bir devletin bireyleri olmak için her gün daha da ileri gidebiliyor isek eşit hukuk, eşit eğitim imkânlarımızı her geçen gün daha da artırabiliyorsak daha da ileriye gidebilmek için O’nu elbette daha iyi anlamak zorundayız! Çünkü o krallıktan demokrasiye, bid’atçilikten düşünmeye, geçmiş döneminin tüm tapularını yıkan, sömürülen devletlere umut olmuş Türkiye’nin ismidir Atatürk.

İş bu hal içerisinde hemen her ülkenin, her ideoloji ve kurumun dahi insanı kendi liderini baş tacı ederken unutturulmak istenen; çağdaş ve sorgulayan yapıdan uzaklaştırılmak istenen Türk Milletinin yegâne kurtuluş ümidi Mustafa Kemal Atatürk ve elbette ki devrimleridir. Bundan sonra onu anlamak ve yaşatmak adına açılan bu platformdan siz değerli okurlarımızla birlikte olacağız.

Hem dünyanın hem Türkiye’nin gidişine zaman zaman Atatürk’ün sözleri ile zaman zamanda yaşanan gerçeklerle bu köşede yer alacağız.

Biliyoruz ki bir tek gerçek kalacak; Mustafa Kemal’in dediği gibi “Hayattaki en hakiki mürşit ilimdir.”

O halde anlayarak ve yaşayarak öğrendiğimiz tek gerçek; yaşanmasını istemediğimiz dayatmalar karşısında tedbir almaktır. O tedbir, aydınlık yarınlara Atatürkçü bir düşünce ile bakmak, O’nu anlamak ve yaşamaktır.

Norveç’te söylenen “Atatürk gibi düşünmek.” deyiminden yola çıkarsak; umutsuz kaldığımızda, çaresiz hissettiğimizde, tek başımıza mücadele etmek zorunda kaldığımızda bizi aydınlık yarınlara taşıyacak gerçek “Atatürk gibi düşünmektir.”

Bu nedenle kurulan bu platformun bu düşünceye Atatürk’ü Anlamak ve Yaşatmak isteyenler için iyi bir rehber olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla…
Mustafa EKER
24.12.2018

Platform’un yeni kalemi Mustafa EKER’den…” için bir yorum

  • Aralık 24, 2018 tarihinde, saat 3:18 pm
    Permalink

    PLATFORMUMUZA HOŞGELDİNİZ DEĞERLİ DOSTUM.SİZLER ENGİN GÖRÜŞLERİNİZ VE GÜZEL KALEMİNİZLE BU PLATFORMA GÜÇ KATACAĞINIZA İNANIYORUM.SAYGILARIMLA

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir